Niske temperature, mraz, vetar ne prijaju suvoj i oštećenoj koži. Naša koža, čak i kada ne spada u suve i osetljive tipove zahteva poseban režim nege kako ne bi patila.
Dok smo napolju, vremenske nepogode su nam glavni neprijatelj, ali ni ulazak u zagrejan prostor ne pomaže. Grejanje, ma koje vrste bilo – na struju, drva, ugalj, svejedno – isušuje vazduh u prostoriji, pa samim tim i našu kožu.
Prilagodite svoj režim nege
Pravila vezana za dobru higijenu kože važe uvek, a naročito tokom zimskih meseci – izbegavajte proizvode koji sadrže alkohol, agresivne deterdžente, parabene i konzervanse. Ove supstance oštećuju površinski zaštitni sloj i dovode do isušivanja, a u nekim slučajevima i do iritacije kože. Takođe, tokom hladnih meseci izbegavajte tuširanje vrelom vodom i duge tople kupke. Vruća voda takođe oštećuje površinske lipide na koži, isušuje je i čini podložnijom iritaciji.
Ne zaboravite ni na kožu glave – izbegavajte svakodnevno pranje kose, kako ne biste uklonili prirodne masti koje štite kožu glave i kosu. Ako ste navikli da kosu perete svakog dana, prelazak na pranje svakog trećeg ili četvrtog dana u početku možda neće biti lak – činiće vam se da vam se kosa masti više nego obično i ovo je normalan proces, s obzirom da skalp mora da se ponovo uravnoteži i navikne na novi higijenski režim. Ne očajavajte, stvari će se ubrzo vratiti u normalu, kosa će prestati da se brzo masti, a vi ćete uživati u zdravom skalpu bez osećaja zatezanja, svraba i perutanja.
Izbegavajte lufa rukavice i grube peškire nakon tuširanja. Osušite se nežnim pokretima koristeći mekan, čist peškir. Prekomerno trljanje oštećuje kožu i može dovesti do iritacije, naročito kod kože koja je već suva i osetljiva, što je uglavnom slučaj tokom zimskog perioda. Odmah nakon tuširanja nanesite hidrantni losion za telo, na primer sa ši buterom koji sprečava gubitak vlažnosti i čini kožu mekom i nežnom.
Važno je i da koristite odgovarajuće proizvode za negu kože. Tokom zime, vaš krem za lice bi trebalo da bude nešto „teži“ od letnjeg, s obzirom da je izuzetno važno zadržati vlažnost u koži u ovom periodu. Odaberite kremove koji sadrže emolijense koji vam neće zapušiti pore, kao što su bademovo ili nevenovo ulje, ili pantenol koji sprečava dehidrataciju, kao i humektanse tipa glicerola ili pentilen glikola, koji će poboljšati vlažnost kože. Izbegavajte proizvode koji sadrže alkohol ili adstringente koji služe da osuše kožu sklonu aknama, agresivne pilinge i proizvode sa deterdžentima, i opredelite se za hidratišuće maske umesto onih na bazi gline – glina je podesnija za masniju kožu sklonu aknama i zimi može prekomerno isušiti vaše lice i proizvesti suprotan efekat od onog koji ste očekivali.
Prijatelj vaše kože u zimskim danima -Friendly program
Naša preporuka je krema iz Friendly programa, koja ima umirujući efekat na koži sklonoj crvenilu, pogodna je za osetljivu kožu koja pokazuje prve znakove starenja, obnavlja prirodan balans, štiti kožu od štetnog uticaja ekoloških uticaja dajući sjaj i blistavost. Sadrži dragocena biljna ulja i puter, koji ojačavaju kožnu barijeru podsticanjem optimalne hidratacije, biljni glicerin, ulje slatkog badema, ekstrakt borovnice, gliciretinsku kiselinu, bisabolol, fucus vesiculosus ekstrakt (mrka alga), ekstrakt divljeg kestena, ekstrakt kamilice, pantenol. PH blago kisela (5,0-6,5).
Kada nanosite hranljivi krem, ne zaboravite i vrat – ovaj deo tela često preskačemo, i ovu naviku bi bilo dobro što pre promeniti. Koža vrata je nežna i zahteva adekvatnu negu isto koliko i koža lica, kako bi izbegli ubrzano starenje i izboranost.
Najčešće samo nanošenje kreme ujutu i uveče nije dovoljno. U tom slučaju je potrebno uraditi seriju tretmana u proverenim kozmetičkim centrima, kojom ćemo nahraniti, oporaviti i duboko ishidrirati našu kožu, tako da i pored ekstremnih temperaturnih razlika nemamo čega da se plašimo.
Ruke su verovatno najizloženiji deo našeg tela koji se suočava sa mnogim agresivnim faktorima svakog dana – od hladnoće, vetra i mraza, pa do deterdženata i drugih agresivnih supstanci. Zato koža ruku zahteva intenzivnu negu koja će sprečiti dalje isušivanje i ubrzati oporavak ako je oštećenje već nastalo. Koristite krem namenjen nezi ruku sa glicerinom, a ako vam je koža ruku ispucala i suva, opredelite se za proizvod koji sadrži visok nivo vazelina. Vazelin će stvoriti zaštitni sloj na površini kože i sprečiti agresivno dejstvo spoljašnjih faktora, pružajući na taj način koži šansu da se oporavi.
Kada već govorimo o delovima tela koji su najizloženiji spoljašnjim uticajima, ne možemo a da ne spomenemo i usne. Kvalitetan balzam za usne je neizostavan saputnik, naročito tokom hladnih dana.
Zaštitite se i spolja i iznutra
Pored nege, važno je zaštititi kožu kako spolja, tako i iznutra, pravilnom i dobro izbalansiranom ishranom. Pojačajte unos masti koje možete pronaći u orašastim plodovima, raznom semenju, maslinovom i lanenom ulju, ribi, sardinama i avokadu. Ne zaboravite na dovoljan unos vode – oko 2l dnevno je optimalno, ne samo za blistavu kožu, već za zdravlje uopšte. Takođe, obratite pažnju da li unosite dovoljno vitamina C. Ovaj vitamin može potpomoći izgradnju kolagena u našem organizmu, proteina odgovornog za elastičnost kože. Vitamin C ćete pronaći u paprici, citrusnom voću, peršunu, itd.